wykorzystywać jako punktu kotwiczenia. Pomocnik - osoba na obwodzie obszaru pracy, której powierzono zadanie monitorowania i komunikowania się z upoważnionymi pracownikami, kontrolowania dostępu do obszaru, utrzymywania wyznaczonych warunków określonych w zezwoleniu i inicjowania planu ratunkowego. Certyfikacja - proces weryfikacji, który dokumentuje, że dana osoba posiada niezbędne szkolenie, umiejętności lub doświadczenie oraz zdolność do wykonywania wyznaczonych ról i zadań. Ciągłe powiązanie - wymóg, aby osoba była przywiązana przez cały czas podczas pracy na podwyższonych obszarach, na których istnieje ryzyko upadku.
Prace na wysokościach mogą okazać się niebezpieczne, dlatego warto stosować się do zasad. Podnośnik to urządzenie, które z całą pewnością ułatwia przebywanie na danej wysokości. Podwójny ściągacz linowy - system wykorzystujący dwa ściągacze linowe połączone w konfiguracji „Y”, który pozwala na przymocowanie jednego ściągacza linowego do punktu zaczepienia, podczas gdy drugi ściągacz jest przenoszony do nowego punktu zaczepienia, zapewniając w ten sposób ochronę przed upadkiem. Zwyżka powinna być bezpieczna.
Podwyższone platformy robocze powinny mieć poręcze
Praca na wysokościach - Każda praca na wysokości 1,8 metra lub więcej od poziomu gruntu lub podłogi. Podwyższone pozycje robocze, w których istnieje ryzyko upadku i gdzie nie ma fizycznej ochrony, takiej jak poręcze. Rodzaje pracy obejmują pracę ze wszystkich rodzajów drabin, rusztowań, podnośników mechanicznych, pracę na wieżach transmisyjnych i przewodnikach, w przestrzeniach zamkniętych, dachach spadzistych, obszarach, w których nie ma punktów mocowania do góry.
Nie obejmuje to normalnej pracy na niskich drabinach, platformach ładunkowych lub podobnych miejscach. Kierownik pracy - osoba uprawniona do sprawdzenia, czy wszystkie warunki pracy na wysokości zostały spełnione, do określenia bieżących środków ostrożności w celu utrzymania bezpiecznych warunków pracy podczas pracy, do zezwolenia na wykonanie pracy i do anulowania zezwolenia na pracę; znany również jako właściciel, kierownik grupy roboczej lub osoba upoważniająca. Prace na wysokościach powinny być wykonywane przez osoby odpowiedzialne. Zwyżka to termin, który powinien być znany tym pracownikom. Podwyższone platformy robocze powinny mieć poręcze i wyposażone w drabiny umożliwiające dostęp. Praca na wysokościach jest niebezpieczna.
Ważne są także badania lekarskie uprawniające
W budownictwie wiele prac musi się odbywać na sporych nieraz wysokościach. Jak sobie poradzić, gdy trzeba pracować wyżej niż normalny zasięg rąk. Możliwości jest sporo. Tradycyjną metodą są rusztowania. Są one bardzo różne. Ich zaletą jest bezpieczna praca na sporej wysokości, bo nawet do 15 m. Potem trzeba szukać innych rozwiązań. W różnego rodzaju remontach na niezbyt dużych wysokościach dobrze się sprawdza zwyżka. Co ważne, łatwo ją przestawić z miejsca na miejsce. Podnośnik sprawdzi się też przy montażu zewnętrznych elementów, gdy nie można postawić zwykłych rusztowań. W pewnych sytuacjach prace na wysokościach muszą być prowadzone przy pomocy technik alpinistycznych. Wykonują je specjaliści, którzy znają odpowiednie techniki linowe. Dzięki nim możliwe są prace nawet na ogromnych wysokościach kilkuset metrów. Przed zatrudnieniem takich pracowników należy dokładnie sprawdzić, czy osoby takie mają odpowiednie kwalifikacje. Muszą mieć odpowiednie polskie certyfikaty, choć coraz częściej alpiniści przemysłowi posługują się międzynarodowymi uprawnieniami IRATA. Te uprawnienia są przyznawane po specjalnych kursach i egzaminach. Ważne są także badania lekarskie uprawniające do pracy na wysokości.